Zapraszamy na premierę najnowszego spektaklu Macieja Kuźmińskiego dla Miejskiego Teatru w niemieckiej Ratyzbonie. Premiera 7 lipca o 19:30 w Teatrze Velodrom, kolejne pokazy 12 i 14 lipca. Bilety już w sprzedaży.

Ampelmenschen to 20-minutowy spektakl-podróż inspirowany relacjami byłych mieszkańców NRD. Przedstawienie zderza brutalność egzystencji w NRD z brutalnością galopującego kapitalizmu wczesnej RFN, by z domieszką Ostalgii (tęsknotą za NRD) przyjrzeć się sprzecznym doświadczeniom będącym udziałem wielu Niemców dzisiaj.

Sam tytuł, będący nieprzetłumaczalną grą słów, odnosi się do symboliki Ampelmännchen (pol. człowieczek ze świateł). Charakterystyczny symbol sygnalizacji świetlnej NRD, energicznie idący przed siebie zielony ludzik w kapeluszu, stał się wywołującym pozytywne emocje przejawem Ostalgii, mimo iż de facto przedstawia 1-go sekretarza Partii Ericha Honeckera, oskarżonego o ludobójstwo w zw. z rozwinięciem rozkazu “Schießbefehl” – strzelania do obywateli próbujących przekroczyć granicę.

Maciej Kuźmiński
 

do zobaczenia


 , , , ,