HOTEL EXCELSIOR

BELGRADE DANCE INSTITUTE | MACIEJ KUŹMIŃSKI

Kiedy Pavle postanawia zniknąć na 3 lata, moralność jego bliskich topnieje w garnku galopującego kapitalizmu. „Cały czas był w Excelsiorie”, twierdzi jego były partner biznesowy Novaković, i na pewno tak było. Gdzie indziej takie zakręcone zachowanie może mieć miejsce, jeśli nie w przejściowym, niczyim kraju (domu) - bez względu na to, czy jest prawdziwy, czy istnieje tylko w jego głowie. Domyślam się, że wciąż jest w swoim pokoju, cierpi na rozwód ze znanym mu społeczeństwem. A może był to tylko rozwód z Riną?

Inspiracją dla hotelu Excelsior jest komedia Zmarły (serb. Pokojnik) autorstwa klasycznego pisarza serbskiego Branislava Nušicia.

Zmarły jest raczej cynicznym spojrzeniem na moralność i transformację społeczną spowodowaną rozwojem niekontrolowanego kapitalizmu. Główny bohater, Pavle, zsyła siebie na trzyletnie wygnanie po tym jak odkrywa, że jego żona dwukrotnie już umarła. Po swoim nieoczekiwanym powrocie staje się nieproszonym gościem, gdyż jego życiowe osiągnięcia i dobra zostały już podzielone między jego byłych przyjaciół i rodzinę. Hotel Excelsior przekształca ten dynamiczny konflikt w przyjęcie rozwodowe. Wszystko jest możliwe w abstrakcyjnej krainie pokoi hotelowych, nawet desperackie małżeństwo kultury jugosłowiańskiej z kulturą meksykańską (po zerwaniu z rosyjską) zwaną Yu-Mex - tak popularną w latach 60.

HOTEL EXCELSIOR
BELGRADE DANCE INSTITUTE | MACIEJ KUŹMIŃSKI

choreografia, koncepcja, oświetlenia, muzyka
Maciej Kuźmiński

scenografia i kostiumy
Snezana Arnautovic oraz Maciej Kuźmiński

premierowa obsada
Studenci Instytutu Tańca w Belgradzie:
Andrea Simić, Katarina Bućić, Marija Vučenović, Branko Mitrović, Mila Stijak and Tamara Pjević

podziękowania za zaproszenie
Aleksandar Ilić oraz Vladimir Tomasević

fotografie
uprzejmość Instytutu Tańca w Belgradzie

czas trwania
40 min

premiera
26.06.2017, Belgrad, Serbia
Serbski Teatr Narodowy, mała scena

Dowiedz się więcej o Instytucie Tańca w Belgradzie

Hotel-Excelsior-LOGOS
Hotel-Excelsior-LOGOS

NADCHODZĄCE SPEKTAKLE