Trwają próby do filmu dyplomowego Macieja Kuźmińskiego ze studentami pierwszego roku konserwatorium ArtEZ w Arnhem w Holandii. Praca oryginalnie miała przybrać formę spektaklu teatralnego, ale z powodu wybuchu pandemii Covid-19 format zmieniono na film, a próby i lekcje odbywają się zdalnie na platformie Zoom. Premiera zaplanowana jest na przełom czerwca i lipca. Hasłem przewodnim jest #Metamorfoza.

Od choreografa: Praca zdalna w warunkach pandemii Covid-19 zmienia zupełnie sposób podejścia do studenta i do samego dzieła. Jest oczywiście trudniej, ciężko  bowiem pracować przed ekranem przez 8-10 godzin dziennie, będąc odciętym od innych studentów, którzy w zwykłych warunkach stanowią inspirację, motywują też siebie nawzajem. Ale są też pozytywne strony. Proces twórczy bierze pod uwagę przede wszystkim aspekt pracy indywidualnej – student jest od początku do końca w pełni za niego odpowiedzialny, a co za tym idzie, za wykonanie, kadrowanie, organizację. Oczywiście odbywamy także konsultacje 1 do 1, ale ostateczny kształt pracy zależy od studenta.

ArtEZ, z siedzibami w Arnhem, Enschede i Zwolle jest jedną z największych niderlandzkich uczelni sztuki, a jej departament tańca uważany jest, obok Codarts w Rotterdam, za jeden z najlepszych w Niderlandach. Historia szkoły ArtEZ sięga końcówki lat 30. (Winja Marova School).

 , , ,