Maciej Kuźmiński został gościnnym choreografem dla konserwatorium tańca współczesnego CODARTS w Rotterdamie. Od zeszłego tygodnia trwają próby do duetu horyzont zdarzeń, który wejdzie do repertuaru wieczoru prac dyplomowych Codarts Talent on the Move.

Zaproszenie jest wynikiem niedawno otrzymanej nagrody przez choreografa na prestiżowym konkursie Rotterdam International Duet Competition. Kuźmiński jest pierwszym polskim choreografem nagrodzonym na RIDCC oraz tworzącym dla Codarts Talent On The Move.

Duet horyzont zdarzeń, najnowsza praca z repertuaru Maciej Kuźmiński Company, przełamuje dotychczasowy model pracy Kuźmińskiego, który celowo i konsekwentnie wykluczał dotyk fizyczny ze swoich prac. Horyzont zdarzeń jest odniesieniem do podziałów w polskim społeczeństwie – niemożliwości wyrwania się z kręgu wzajemnego wykluczenia, narastającej atmosfery konfliktu. Poza nagrodą Codarts Production Prize duet został również uhonorowany nagrodą Jury przyznaną przez Iwonę Olszowską na konkursie 321Taniec. Premierowa obsadę stanowią Monika Witkowska oraz Omar Karabulut. Praca powstała z środków własnych MKC oraz przy wsparciu lokalowym Teatru Rozbark oraz MDK Zduńska Wola.

Talent On The move – od Jiříego Kyliána po Hansa van Manena, od Cayetano Soto po Hofesha Shechtera, grono światowej sławy choreografów, których twórczość pokazywana była podczas kolejnych edycji Talent On The Move w ostatnich latach jest imponująco duża i zróżnicowana. Talent On The Move to coroczny wieczór wirtuozów i najlepszych talentów tanecznych z Codarts Rotterdam, wyjeżdżający na międzynarodowe tournée i prezentowany na znanych festiwalach jak Holland Dance Festival.

Codarts, hogeschool voor de kunsten, jest najbardziej znanym konserwatorium artystycznym w Holandii, a jej wydział tańca współczesnego uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Szkoła stawia duży nacisk na trening techniczny studentów, którzy po szkole znajdują pracę w takich zespołach, jak Nederlands Dans Theater, Akram Khan Company, czy Cullberg Ballet. Od 2004 roku w Codarts swoją edukację uzyskało wielu Polaków.

Jako pedagog Maciej Kuźmiński współpracuje z konserwatoriami i profesjonalnymi zespołami w Polsce i na świecie. W ostatnich latach uczył na zaproszenie topowych konserwatoriów i wydziałów w Europie jak Codarts w Rotterdamie, ArtEZ w Arnhem, PERA na Cyprze czy Belgrade Dance Institute. Kuźmiński prowadzi również warsztaty mistrzowskie dla profesjonalnych zespołów – w ostatnim czasie dla Polskiego Teatru Tańca czy Seiko Dance Company na Litwie. W latach 2014-2017 Maciej Kuźmiński był etatowym pedagogiem Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademii Sztuk Teatralnych).