Swój nowy spektakl Maciej Kuźmiński dedykuje ruchowi uchodźców. Minimalistyczny, lecz wyrazisty spektakl zatytułowany Every Minute Motherland tworzy polsko-ukraiński zespół, złożony również z uchodźców, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi i wojennymi z pierwszej ręki. Premiera odbędzie się w Gdańsku 25 sierpnia, a kolejny pokaz będzie miał miejsce w Łodzi dzień później, 26 sierpnia. Zaplanowane są także pokazy on-line spektaklu.

Maciej Kuźmiński nazywa wojnę na Ukrainie jednym z najbardziej wpływowych wydarzeń w swoim życiu. W Every Minute Motherland uważa ją za potężną siłę, która raz za razem wprowadza świat w fizyczny i egzystencjalny ruch, kwestionując nasze wartości, tożsamość, idee bezpieczeństwa i domu.

W spektaklu bierze udział 7 tancerzy polskich i ukraińskich, którzy są również jego współautorami. Tylko poprzez język ruchu chcą wyrazić żywe doświadczenie rozdarcia i niepokoju, zawieszenia między pamięcią o przeszłości a niewiarygodną teraźniejszością, w nadziei na znalezienie drogi wzajemnego zrozumienia, i nowej wspólnoty.

Projekt jest tworzony przez Maciej Kuźmiński Company w partnerstwie z Klubem Żak w Gdańsku (rezydencja/premiera 2022), Materią Łódź (program Przestrzenie Sztuki), Fundacją Twórcy Ukrainy (zainicjowana przez CIAS i ZAIKS), Domem Filmu i Instytutem Ukraińskim.

Every Minute Motherland tworzą:

taniec i kreacja: Vitaliia Vaskiv, Anastasia Ivanova, Anna Myloslavska, Daria Koval, Dominik Więcek, Omar Karabulut i Monika Witskowska
stażyści: Judyta Pakulska, Szymon Tur
dramaturgia: Paul Bargetto
produkcja i management: Polina Bulat, Maciej Kuźmiński
asystent choreografa: Monika Witkowska
choreografia: Maciej Kuźmiński


 , , , , , , , , , , , , , , , , , ,