01--Dominik-Więcek

fot. Dominik Więcek

02 -Dominik Więcek-small

fot. Dominik Więcek

Maciej Kuźmiński

Ur. w 1985 r. choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company.
Ukończył kierunki Teatru Tańca oraz Choreografii, obydwa z wyróżnieniem, na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.

 • Choreograf

Dwutorowa twórczość choreograficzna Macieja Kuźmińskiego z jednej strony obejmuje spektakle krytyczne, zaangażowane politycznie oraz dotykające tematyki feminizmu. Dzieła te, operujące językiem tzw. teatru fizycznego (physical theatre) to m.in. Plateau stworzony we współpracy z Paulem Bargetto, czy krótkie prace Dominique, I fought Piranhas oraz horyzont zdarzeń.

Po premierze spektakl Plateau został na 2019 r. nieformalnie ocenzurowany po debacie na jego temat w Radzie Miasta Bytom.

Drugim obszarem zainteresowań choreografa jest metafizyka, filozofia, egzystencjalizm, wyrażane w bardziej formalnych spektaklach takich jak Fabula Rasa, i, czy Room 40.

Prace Kuźmińskiego prezentowane były od 2014 r. ponad 170 razy w 21 krajach. Artysta zdobył ponad dwadzieścia międzynarodowych nagród i wyróżnień za swoje spektakle tworzone w ramach autorskiego zespołu Maciej Kuźmiński Company. Jako gościnny choreograf tworzył spektakle dla zagranicznych zespołów Scapino Ballet Rotterdam (Holandia), Regensburg Tanz Theater (Niemcy), Šeiko Dance Company (Litwa), Eva Duda Company (Węgry) oraz w kraju dla Polskiego Teatru Tańca oraz Teatru Rozbark w Bytomiu. Jest autorem spektakli dyplomowych dla studentów konserwatoriów Trinity Laban (Anglia), ArtEZ (Holandia), PERA GAU (Cypr Północny) i Belgrade Dance Institute (Serbia). Jego spektakle krytycy określają jako sięgające do głębi oraz łączące piękno i koncept.

 • Pedagog

Maciej Kuźmiński rozwija autorską metodę pracy i ruchu nazwaną Dynamic Phrasing. Metoda ta opiera się na czterech filarach: to dwie techniki ruchu - floor work, czyli praca z podłogą, oraz praca w staniu, w tym metoda pracy z energią na bazie powtarzających się ruchów nazwana the loop, czerpiąca z chińskiej techniki QiGong. Pozostałe dwa filaru to metoda rekompozycji i rekonstrukcji ruchu nazwana task basket (koszyk zadań) oraz metoda laboratorium ruchu na bazie improwizacji.

Podstawowym celem Dynamic Phrasing jest zespojenie z własną energią: zarówno tą płynącą przez ciało w konsekwencji uwarunkowań biomechanicznych (np. z wykorzystaniem powięzi), jak i tą życiową, która sprawia, że możemy komunikować się w sposób ponadwerbalny oraz że jesteśmy częścią większego świata.

 W ostatnich latach gościnnie wykładał technikę Dynamic Phrasing na światowej klasy konserwatoriach i wydziałach tańca takich jak Codarts - Hogeschool voor de Kunsten w Rotterdamie, ArtEZ w Arnhem, Trinity Laban w Londynie, University of Calgary w Kanadzie, PERA GAU na Cyprze Północnym, oraz prowadził lekcje mistrzowskie dla zespołów Scapino Ballet Rotterdam, Regensburg Tanz Theater czy dla Polskiego Teatru Tańca. Od 7 lat współpracuje z IUI – Belgrade Dance Institute w Serbii. W latach 2014-2016 etatowy pedagog Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Dynamic-black-transparent-narrow
 • Producent

W 2017 roku stworzył pierwszą Polską Sieć Tańca, której jednym z podstawowych założeń jest prezentacja najciekawszych produkcji niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych oraz promocja różnorodności polskiego tańca – w tym otwartości na niezależnych artystów nieposiadających na co dzień instytucjonalnego wsparcia. W 2020 roku Sieć tworzyło 15 partnerów prezentujących 14 spektakli tanecznych, dając łącznie prawie 80 pokazów w całym kraju z udziałem niemal 100 artystów.

W ramach Sieci stworzył najbardziej obszerną serię filmów dokumentalnych o tańcu pt. Z chaosu sztuka. Był redaktorem i producentem pierwszych 15 odcinków serii.

Stworzył program wymiany rezydencyjnej z Luksemburgiem pod nazwą Project 2/3. Zarówno Polską Sieć Tańca, serię Z chaosu sztuka jak i Project 2/3 przejął Instytut Muzyki i Tańca [obecnie: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca] i prowadzi je teraz jako swoje projekty.

W latach 2016-2018 kierownik Teatru Tańca Caro w Siedlcach. We współpracy z Karoliną Wycisk twórca pierwszego siedleckiego festiwalu tańca współczesnego Rozbieg. Od 2018 roku członek zarządu ogólnopolskiego Forum Tańca, dla którego stworzył ogólnodostępne forum internetowe.

Pod nazwą Maciej Kuźmiński Company od 2017 prowadzi i rozwija niezależny teatr pracując projektowo.

Współpracował z Instytutami Polskimi w Niemczech, Austrii, Anglii, z Ambasadami RP w Luksemburgu, Belgradzie i Amsterdamie. Współpracuje z centrami i domami kultury na terenie całego kraju. Kilkukrotnie uhonorowany dotacjami z programów z Instytutu Muzyki i Tańca.

Bio-producer4
 • Tancerz

Relatywnie krótka kariera wykonawcza Macieja Kuźmińskiego przerwana została decyzją o jego zwrocie w kierunku chorografii i wyjazdem na studia w 2012 roku.

Jako tancerz zadebiutował w 2007 roku, tańcząc partię Romea w Romeo i Julii austriackiej choreograf Liz King. W latach 2007–2010 roku jako tancerz-freelancer występował w spektaklach autorstwa polskich i zagranicznych twórców jak Nigel Charnock (Anglia), Rose Breuss (Austria), oraz Joanna Leśnierowska, Witold Jurewicz i Paulina Wycichowska (Polska). W latach 2010–2011 był solistą Polskiego Teatru Tańca dla którego występował m.in. w spektaklu Minus 2 w chor. Ohada Naharina (Izrael). W 2013 roku, po studiach choreograficznych, powrócił jako tancerz, zdobywając angaż do projektu angielskiej grupy teatru fizycznego Clod Ensemble. W latach 2013–2016 był tancerzem we własnych produkcjach. W 2017 roku występował gościnnie w spektaklach Miikki Ryytty (Finlandi) i Polskiego Teatru Tańca (Żniwa, chor. Iwona Pasińska).

Jako wykonawca występował m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, Konzerthaus Vien w Wiedniu czy Sadler’s Wells w Londynie.

 

 • Nagrody za choreografie 
  • 2021, Rotterdam, Międzynarodowy konkurs Duetów RIDCC, Nagroda Codarts Production Prize dla duetu horyzont zdarzeń
  • 2021, Kraków, konkurs 321 Taniec, nagroda Jury przyznana przez Iwonę Olszowską dla duetu horyzont zdarzeń
  • 2021, Wilno, Złote Krzyże - Professional Performing Arts Award, Shortlist – nominacja spektaklu i do shortlisty 3-ch najlepszych choreografii roku 2020 na Litwie, inni nominowani to Robert Bondara (choreografia) i Krystian Lupa (reżyseria)
  • 2018, Hanower, 32. Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny, Nagroda Regensburg Production Prize za solo I fought Piranhas
  • 2017, Belgrad, 21 Festiwal Miniatur Choreograficznych, I-sza Nagroda, Nagroda Krytyki oraz Nagroda Specjalna im. Alexandra Izailovskiego za solo Dominique
  • 2016, Düsseldorf, międzynarodowe targi Internationale Tanzmesse NRW, Official Selection – reprezentowanie Polski w oficjalnym programie targów przez duet Powtórzenie
  • 2016, Hanower, 30. Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny, 2-ga Nagroda oraz nagroda-produkcja Scapino Ballet Rotterdam Prize za solo Dominique
  • 2016, Stuttgart, 20. Festiwal Solo-Tanz-Theatre, Nagrody Audience First Choice oraz Audience Final Choice za solo Dominique
  • 2016, Vitebsk, 29. Międzynarodowy Festiwal Współczesnej Choreografii, I-sza Nagroda za choreografię za spektakl After Before
  • 2015, Warszawa, Warszawska Platforma Tańca, I-sza Nagroda za choreografię za solo Dominique
  • 2015, Gdańsk, Solo Dance Contest, II-ga Nagroda oraz Nagroda Publiczności za solo Dominique
  • 2015, Jerozolima, konkurs choreograficzny MASH, Prezentacja finałowa dla solo Dominique
  • 2014, Lublin, Polska Platforma Tańca, Nagroda Publiczności za spektakl Room 40
  • 2014, Kraków, konkurs 321 Taniec, Podwójna nagroda Jury za choreografię za solo Powtarzaj za mną we własnym wykonaniu
  • 2014, Warszawa, Warszawska Platforma Tańca, 3-cie miejsce za choreografię Powtarzaj za mną we własnym wykonaniu