M_Kuzminski_fot-A_Joachimiak-crop

fot. Aleksander Joachimiak © Teatr Rozbark

Maciej Kuźmiński

Choreograf, tancerz, pedagog, producent. Jego niezależne produkcje tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Twórca i kierownik Polskiej Sieci Tańca.

Angielski magazyn Dance Tabs opisał Room 40 Kuźmińskiego jako „doskonale łączący piękno i koncept”, co trafnie określa styl choreografa. Jego spektakle, formalnie odważne i operujące osadzonym, dynamicznym ruchem, dotykają tematyki filozoficzno-egzystencjalnej.

Prace Kuźmińskiego prezentowane były od 2014 r. ponad 160 razy w Anglii, Niemczech, Izraelu, Kanadzie, Brazylii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Holandii, Słowenii, Czechach, Serbii, Macedonii, Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji, we Włoszech, na Węgrzech oraz wielokrotnie w Polsce. Twórca zdobył kilkanaście nagród za choreografię, w tym prestiżową Nagrodę Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014 za spektakl Room 40, II-gą Nagrodę i Nagrodę Scapino Ballett Production Award na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze w 2016 r, oraz I-szą Nagrodę, Nagrodę Krytyki oraz Nagrodę Specjalną na międzynarodowym konkursie miniatur choreograficznych w 2017 r w Belgradzie w Serbii za solo Dominik. Jego praca Powtórzenie reprezentowała Polskę w oficjalnym programie Internationale Tanzmesse NRW 2016 w Düsseldorfie. W ostatnim czasie laureat nagrody Regensrburg Tanz Production Prize za solo "I fought Piranhas" Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze w 2018 r.

Od 2009 r. choreograf rozwija i uczy trzech różnych technik ruchu – autorskiej techniki Dynamic Phrasing, pracy z podłogą ( Floor Work ) oraz natychmiastowej kompozycji (instant composition). Rozwija też metodę re-kompozycji ruchu nazwaną Task Basket ( koszyk zadań ).

Twórca spektakli dyplomowych dla Konserwatorium Trinity Laban w Londynie, Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie, oraz Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku.

Gościnny pedagog w konserwatoriach i zespołach:
Codarts - Hogeschool voor de Kunsten, Rotterdam, Holandia, University of Calgary, Kanada, IUI – Belgrade Dance Institute, Serbia, Konserwatorium Trinity Laban for Music and Dance w Londynie, Anglia, oraz dla zespołów Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Scapino Ballet w Rotterdamie, Regensburg Tanz w Ratyzbonie, Niemcy, Bitef Dance Theatre z Belgradu oraz dla wielu festiwali na terenie Europy.

W latach 2014-2017 etatowy pedagog Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnych w Krakowie. W latach 2016-2018 kierownik artystyczny i pedagog Teatru Tańca Caro w Siedlcach.

Maciej Kuźmiński ukończył z wyróżnieniem studia MA Choreography, oraz, również z wyróżnieniem, BA Dance Theatre na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.