krótkotrwałość

ŠEIKO DANCE COMPANY | MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY

Krótkotrwałość to żywa instalacja site-specific w choreografii Macieja Kuźmińskiego, we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto, wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu „i”. W happeningu grupa bezimiennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego jako forma żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Rozłożona na wiele godzin instalacja zachęca publiczność do kontemplacji istoty naszych czasów - przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.

Postrzegani jako trans ludzkie istoty z przyszłości lub z innego świata, „goście” działają na kilku poziomach znaczeniowych we współczesnym środowisku miejskim. Istotnym kontekstem jest pojęcie przemijania. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, a idea, że ​​wszystko może się gruntownie i szybko zmienić bez ostrzeżenia, jest jedną z głównych cech naszego obecnego ducha czasu. Nieustannie ewoluujemy, coraz bardziej wzbogacając się o najnowsze osiągnięcia techniki, dostosowując się do zmieniających się norm społecznych i etycznych, stopniowo stajemy się sierotami współczesnego świata. Ważnym kontekstem jest też podejście do obecności Obcego, swoistego imigranta, który wkracza w przestrzeń miejską i osobistą. Krótkie lecz intensywne interakcje przybyszów z widzami obnażają ich zdolnośc bądź jej brak do interakcji poza werbalnej, zdolność empatii i akceptacji.

Istotnym kontekstem jest również obecna sytuacja pandemiczna, w której gdzie noszenie masek i dystans społeczny kształtują obowiązkową politykę zachować. W tym kontekście istoty prezentują dystopijną możliwość sytuacji, w której hełmy i kombinezony zakrywające całe ciało stają się niezbędne do przetrwania.

krótkotrwałość
ŠEIKO DANCE COMPANY | MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY

reżyseria
Maciej Kuźmiński

współtwórca
Paul Bargetto

kostiumy
Slavna Martinović

wykonanie
gościnni artyści

zdjęcia
Modestas Endriuska

stażysta asystent choreografa
Emile Boer

producenci
Goda Giedraityte, Maciej Kuźmiński, Aleksandra Machnik

produkcja
Šeiko Dance Company, Litwa
Maciej Kuźmiński Company, Polska

M7 Productions, Polska

czas trwania
3-5 godzin

premiera
25 września 2020, Wilno, Litwa
podczas wydarzenia Noc Kultury

logos-krotkotrwalosc-bez-cienia
logos-krotkotrwalosc-bez-cienia

NADCHODZĄCE SPEKTAKLE