Marta-Jagniewska---Bargetto

foto Szymon Pietrasiewicz

Marta Jagniewska-Bargetto

Plateau - teksty

Marta Jagniewska Ur. 1985, dramatopisarka, twórczyni spektakli dokumentalnych, kuratorka, autorka scenariuszy; esejów i recenzji teatralnych, dziennikarka. Absolwentka Dramatopisarstwa w Szkole  Dramatu  Tadeusza Słobodzianka w Warszawie oraz Kursu Kreatywnego Pisania na PAN. Magister kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracowała z działem edukacji Galerii Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jako autorka części artystyczno – kulinarnej festiwalu Zielony Jazdów,  a także Ośrodkiem „Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie jako kuratorka wystaw i koordynatorka projektów animacyjno - artystycznych. Współtworzyła spektakl “Import/Export” o młodzieży czeczeńskiej mieszkającej w Białymstoku. Autorka scenariusza do słuchowiska radiowego nagrywanego przez niewidome i niedowidzące dzieci z Owińsk. Prowadzi warsztaty łączące działania pisarskie i teatralne z food designem. Autorka kilku sztuk teatralnych, instalacji artystycznych, wystaw i innych prac o charakterze multidyscyplinarmym m.in: “Cicha Dama, która ukradła słoik z konfiturami za co bardzo przeprasza”, “Historie kuchenne”, “Landszaft”.

Publikowała w „Notatniku Teatralnym”, „Czasie kultury” , „Culture.pl” , Futu Paper” i „Futu.pl”., “ Enter The Room” oraz “Girls Room”.

Laureatka konkursu na scenariusz filmowy “ Filmy na Marszałkowskiej” (2016r.), Finalistka i laureatka nagrody dziennikarzy konkursu dramaturgicznego na polską sztukę współczesną METAFORY RZECZYWISTOŚCI  2011 w Teatrze Polskim w Poznaniu, Półfinalistka III edycji  konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, rezydentka Festiwalu teatru i teatru tańca TEMPS D'IMAGES w Rumunii w Cluj, Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2104 r.), Stypendystka Miasta Poznania (2014), Rezydentka Centrum Kultury Zamek (2015 r.).