Maciej Kuźmiński

Choreograf, tancerz, pedagog, producent.
Od września 2016 kierownik artystyczny Teatru Tańca Caro w Siedlcach.
Jego niezależne produkcje tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company.

Angielski magazyn Dance Tabs opisał ‘Room 40′ Kuźmińskiego jako ‘doskonale łączący piękno i koncept’, co trafnie określa styl choreografa. Jego spektakle, formalnie odważne i operujące osadzonym, dynamicznym ruchem, dotykają tematyki filozoficzno-egzystencjalnej. Artysta interesuje się również feminizmem w społecznym ujęciu.

Prace Kuźmińskiego prezentowane były od 2014 r. ponad 100 razy w Anglii, Niemczech, Izraelu, Brazylii, Austrii, Finlandii, Holandii, Słowenii, Czechach, Serbii, Macedonii, Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji, we Włoszech, na Węgrzech oraz wielokrotnie w Polsce. Twórca zdobył kilkanaście nagród za choreografię, w tym prestiżową Nagrodę Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014, II-gą Nagrodę i Nagrodę Scapino Ballett Award na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hannowerze w 2016 r, czy I-szą Nagrodę, Nagrodę Krytyki oraz Nagrodę Specjalną na międzynarodowym konkursie miniatur choreograficznych w 2017 r. Belgradzie w Serbii.

Od 2009 r. choreograf rozwija i uczy trzech różnych technik ruchu – autorskiej techniki Dynamic Phrasing, pracy z podłogą ( Floor Work ) oraz natychmiastowej kompozycji (instant composition). Prowadzi też praktyczne zajęcia z re-kompozycji na bazie Choreologii.

Twórca spektakli dyplomowych dla Konserwatorium Trinity Laban w Londynie, Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie, oraz Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku.

Od 2013 r. gościnny wykładowca Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie. W latach 2013-2016 etatowy wykładowca Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jako pedagog współpracował również z Polskim Teatrem Tańca, Trinity Laban w Londynie, oraz wielokrotnie z instytucjami i festiwalami w Finlandii, Austrii, Serbii, Niemczech i Polsce.

Jako tancerz zadebiutował w 2007 roku, tańcząc Romeo w Romeo i Julii uznanej austriackiej choreograf Liz King. W latach 2007-2010 roku jako tancerzem-freelancerem, współpracował wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami. W latach 2010-2011 był solistą Polskiego Teatru Tańca. W 2013 roku, po studiach choreograficznych, powrócił jako tancerz, zdobywając angaż do projektu angielskiej grupy teatru fizycznego the Clod Ensemble. W latach 2013-2017 tancerz we własnych produkcjach. Jako wykonawca występował m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, Konzerthaus Vien w Wiedniu czy Sadler’s Wells w Londynie dla uznanych choreografów jak Ohad Naharin ( Izrael ) czy Nigel Charnock ( Anglia ).

Jest producentem wykonawczym i tour-managerem własnych spektakli. Współpracował z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutami Polskimi w Niemczech, Austrii i na Białorusi, Instytutem Adama Mickiewicza, Centrami Kultury oraz Domami Kultury na terenie kraju. Organizator 5-ciu obozów tanecznych w Zduńskiej Woli w latach 2005-2007. Pomysłodawca i realizator projektów edukacyjnych pt. Myśl Ruch Taniec przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.

Maciej Kuźmiński ukończył z wyróżnieniem studia MA Choreography, oraz, również z wyróżnieniem, BA Dance Theatre na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.

profil artysty na portalu Culture.pl

profil artysty na portalu taniecpolska.pl