Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pух Oпору | Ruch Oporu

21 marca godz.8:30 pm - 10:00 pm UTC+1

€25

Рух Oпору / Resistance Movement

MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY

Nazywam się Daria Koval, mam 27 lat, jestem z miasta Dniepr we wschodniej Ukrainie. Gdy wybuchła wojna byłam w Kijowie [...] Myślałam, że nigdy już nie będę tańczyć, bo zdałam sobie sprawę, że taniec nie jest już niczym ważnym. [...] Za każdym razem, kiedy tańczę o wojnie i o moim kraju, mam nadzieję, że może choć raz nie będę już czuła tego bólu, albo że wytańczę już wszystko.

W nowej solowej pracy Ruch Oporu Maciej Kuźmiński ściśle współpracuje z uchodźczynią z Ukrainy, tancerką Darią Koval, dokumentując głosem i ruchem jej doświadczenia wojenne. Wcześniej Maciej i Daria pracowali razem nad spektaklem Every Minute Motherland, spektaklu również związanego z tematami doświadczania i bycia świadkiem wojny, którego premiera odbyła się w sierpniu 2022 roku.

„Dla mnie ta praca jest bardzo ważna, ponieważ chciałam opowiedzieć o wojnie z własnej perspektywy i podzielić się swoją osobistą historią” – mówi Daria Koval. Jej intencja zbiegła się z intencją Macieja Kuźmińskiego, który, jak sam stwierdził, uważał, że po symbolicznej Every Minute Motherland, powinien również odwołać się do „bezpośredniej wypowiedzi konkretnej osoby, bo wojna nie jest abstrakcją i dotyka realnych jednostek”.

poster_solo_01_no logo_smaller

photo / graphics Aleksander Joachimiak

poster_solo_01_no logo_smaller

photo / graphics Aleksander Joachimiak

Ta dokumentalna praca, oparta na wywiadach z Darią i wspólnych poszukiwaniach ruchu, powstała w niecałe dwa tygodnie. Rozpoczęte jako szczere odsłonięcie osobistej historii tancerki solo, przeradza się w rytuał, w którym Daria, półnaga, ale ubrana w haftowaną spódnicę i tradycyjny naszyjnik, ucieleśnia moc kryjącą się za wrażliwością i siłę rozpoznania swoich korzeni.

„Zaczynałam poszukiwania w moich prawdziwych ubraniach, które nosilłam podczas przekraczania granicy, ale potem zdecydowaliśmy się na strój z tradycyjnymi elementami” – opowiada Daria. „Chciałem wystąpić w kostiumie, w którym czułbym się bliżej rodziny i domu, nawet z dalekiej zagranicy. A jednocześnie chciałem pokazać, że nigdy nie wiadomo, co przeciętnie wyglądająca osoba, którą spotykamy na ulicy, może mieć w sobie”.

„To była bardzo bliska współpraca, podczas której omawialiśmy każdy aspekt spektaklu” – wspomina Maciej Kuźmiński. „Postanowiliśmy na przykład zamieścić sekwencję własnej choreografii Darii, stworzonej przed 24 lutego, symbolizującą jej przeszłe życie, które przeminęło na zawsze”. Sama Daria mówi, że w dzisiejszych czasach nie może tańczyć o niczym innym niż o wojnie: „Nie potrafię słowami wyrazić całej tęsknoty, którą mam w duszy, mogę ją tylko tańczyć. Także bycie nagim na scenie jest dla mnie jednym z atrybutów uczciwości, szczerości i siły, by oprzeć się zniszczeniom wojny, która wciąż trwa”.

Рух Oпору / Ruch Oporu / Resistance Movement
MACIEJ KUŹMIŃSKI COMPANY

performance, original creation, testimony
Daria Koval

choreography, light, costume, sound
Maciej Kuźmiński

music Max Richter

video, photography, graphics Aleksander Joachimiak

montage Aleksander Joachimiak, Maciej Kuźmiński

duration 10 min

pre-premiere 05 November 2022, Zduńska Wola, Poland

produced by
Maciej Kuźmiński Company
MDK Rathaus Zduńska Wola

logos
logos

UPCOMING EVENTS

Miejsce wydarzenia

Korzo Theatre
Prinsestraat 42
The Hague, 2513 CE Netherlands
+ Google Map
Telefon:
+31 70 363 7540
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia