Najnowszy spektakl Macieja Kuźmińskiego „horyzont zdarzeń” otrzymał nagrodę produkcyjną od Codarts Rotterdam w konkursie RIDCC

Maciej Kuźmiński jest pierwszym Polakiem, który zakwalifikował się do programu prestiżowego festiwalu Rotterdam International Duet Choreography Competition (RIDCC). Spośród 417 zgłoszeń z 62 krajów wybrano 16 najlepszych duetów, które w dniach 24-26 czerwca zostały zaprezentowane w Rotterdamie oraz w streamingu online. Główną nagrodę konkursu XL Production Award otrzymała włoska choreografka Erika Silgoner. Maciej Kuźmiński został nagrodzony jedną z ośmiu nagród produkcyjnych, przyznawanych przez partnerów konkursu. Nagroda Partner Award przyznana Maciejowi Kuźmińskiemu przez prestiżową uczelnię Codarts Rotterdam to nagroda produkcyjna, dzięki której choreograf będzie mógł przygotować swój następny spektakl właśnie w Codarts.


O konkursie
RIDCC to holenderska platforma choreograficzna wspierana przez międzynarodową scenę taneczną, oferująca choreografom różnorodne ogromne możliwości. RIDCC wierzy, że profesjonalna, różnorodna i samorozwijająca się sztuka tańca przyczynia się do zdrowego społeczeństwa. Połączenie choreografów, liderów artystycznych i kuratorów jest kluczem do dialogu, w którym centralne będą dylematy, potrzeby i znajomość świata tańca. Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs z wyjątkową grupą choreografów, we wszystkich możliwych stylach tanecznych. Zdobycie nagrody w konkursie jest gwarancją rozpoznawalności, ale także prowadzi do zawarcia sieci kontaktów przez choreografów biorących udział w konkursie. Jak dotąd żaden choreograf z Polski nie zdobył nagrody w tym konkursie.

Więcej o RIDCC tutaj: https://www.ridcc.com/

O spektaklu „horyzont zdarzeń”

„horyzont zdarzeń” to najnowsza praca Macieja Kuźmińskiego, duet w wykonaniu Moniki Witkowskiej i Omara Karabuluta.

Kiedy uliczne protesty rosną w siłę, a strony ideologicznego sporu coraz mocniej okopują się w swoich obozach, jedność narodu przypomina bardziej postać nieproszonego gościa niż kochającej się rodziny.

Biało-czerwona flaga Polski staje się polem politycznego konfliktu, tożsamością, którą obie strony starają się zawłaszczyć.
Nowe i stare podziały głębiej niż kiedykolwiek rozszarpują tkankę społeczną, rozdzielając przyjaciół i rodziny, wywołując gniew i napędzając przemoc.
Zmierzamy do punktu, z którego nie będzie powrotu. A może już go przekroczyliśmy?

——————
choreografia, oświetlenie, montaż muzyczny, produkcja: Maciej Kuźmiński
występują: Monika Witkowska & Omar Karabulut
kostiumy: Ilona Binarsch
wykorzystana muzyka: Jóhann Jóhannsson „Flight from the City”
zdjęcia i montaż: Paweł Szymkowiak (Asy Przestworzy), nagrano w Teatrze Rozbark 11.03.2021
technika: Dastin Greczyło
produkcja: Maciej Kuźmiński Company przy nieocenionej pomocy Teatru Rozbark.
wsparcie produkcyjne: Ratusz Zduńska Wola
wsparcie: Paweł Urbanowicz

 , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,