Rozpoczynają się próby do nowego, pełnowieczorowego spektaklu Macieja Kuźmińskiego pt. my body falls lighter / i spada lekko ciało moje / mein körper schwereloss. Praca powstaje na zaproszenie Staatstheater Kassel w Niemczech.

Będzie to największa produkcja teatru w tym sezonie, z premierą na głównej scenie mogącej pomieścić niespełna 1000 widzów i angażująca cały zespół 20 tancerzy oraz pełną orkiestrę. Będzie to również największa dotychczas produkcja choreografa i pierwsza jego współpraca z orkiestrą. Premiera pracy zaplanowana jest w Międzynarodowy Dzień Tańca 29 kwietnia 2022, z kolejnymi prezentacjami 05, 07, 10, 20 maja oraz 08 czerwca.

Od 2006-2021 w Staatstheater Kassel spektakle teatru tańca tworzył choreograf Johannes Wieland. Obecnie w teatrze powołany został zupełnie nowy zespół, na czele którego stanął dyrektor artystyczny Thorsten Teubl, we współpracy z dramaturżką i menedżerką Silke Meier-Brösicke. Nowy zespół o charakterze międzynarodowym tworzą tancerze z Izraela, Włoch, Anglii, Szwecji, Korei Południowej, Francji, Litwy, Rosji, Holandii, Danii i Ugandy. Przy realizacji spektaklu “my body falls lighter” ściśle z choreografem współpracują również scenograf i kostiumograf Marcus Meyer oraz dyrygent Mario Hartmuth.

Urodzony w 1985 roku Maciej Kuźmiński należy do pierwszego pokolenia polskich choreografów, które wyjechało na studia za granicę po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Artysta stopniowo budował swoje portfolio poprzez samodzielną pracę i udane występy na międzynarodowych konkursach choreograficznych w Stuttgarcie, Hanowerze czy Belgradzie. W 2017 roku rozpoczął współpracę z zespołami i do dziś jest choreografem m.in. dla Scapino Ballet Rotterdam, Teatru Regensburg i Polskiego Teatru Tańca. Jego prace, określane jako „intelektualne i intensywne” oraz „łączące koncepcję i piękno”, były prezentowane w ponad 20 krajach. Twórczość Macieja opiera się na autorskiej technice ruchowo-kompozycyjnej „Dynamic Phrasing”, opartej na przepływie energii przez ciało, której uczy w konserwatoriach tańca w Europie. Maciej jest również aktywnym producentem w Polsce. Jest twórcą i obecnym kierownikiem pierwszej Polskiej Sieci Tańca.

 

 , , , , , , , , , , , , , , , , , ,